תחת גפנו ותחת טענתו

כשיואל ישב לא מחובר  בקצה החצר אותה דימה לכלא רחוק מכל האנשים החולקים איתו חלל ושום דבר אחר, הוא חלם על העולם שבחוץ. על היום שיצא לעולם, על הרגע ששער בית הספר יטרק אחריו ברעש ברזל מנומש מקורוזיה ותקוה. הוא רקם תוכניות על כסף גדול כמו של דוד מהפנטהאוז מכוניות מהירות בצבע אדום  ונשים יפות כמו מיכל מהכיתה המקבילה.

שנים של “אויי אבל “…”תבוא איתנו אבל אין מקום באוטו”, “היינו בטוחים שאתה יודע על המסיבה” “הייתי מכיר לך אותה אבל אתה לא הטיפוס שלה”. שנים של כמעט לימדו אותו שחוץ ממנו יש לו רק אותו.

גם לסיוט יש תאריך תפוגה, ושנים של תיכנון שקט הסתיימו במסיבת סיום רועשת ועוד שלוש שנות המתנה בשלמיה אי שם בימ”ח מאובק.

אל העולם יצא עמוס באדרנלין מלא בחלומות וחמוש באישונים בגרפיקת לוגו של דולר. לימודי ערב ועבודת בוקר איפשרו לביים את קליפ הגשמת החלום בצבעים עזים במיוחד.

כמו פנינה שזוהרה מאיר את החלל באור נגוהות הוא כבש את עולם הרכב. מכירות אישיות שהקפיצו את גרף המכירות של החברה כולה היו חגורת השינוע שהביאו את ילד הפלא של עולם הרכב במהירות שיא אל צמרת הניהול הבכיר של החברה. שכר חודשי צבוע ירוק מפנק במיוחד איפשרו חיי מותרות בינלאומיים המורכבים מלאונג’ים יוקרתיים בשדות תעופה נחשבים מחלקות ראשונות וחליפות יוקרה. לחלום יש ריח של דיו המוטבע על דרכון.

מסיבת סילבסטר במסעדה אופנתית מנות במחיר מופקע, וויסקי במפלס גבוהה וחצאיות קצרות חושפות רגליים ארוכות. יואל נכנס פנימה כמו מבקיע שער נצחון בגמר גביע עולמי הנכנס לחדר הלבשה של קבוצתו, קופצים עליו כולם שרים שירי שיכורים ושופכים שמפניה צרפתית מבעבעת על ארמאני כחול .  רטוב מחוייך ומבושם הוא מבחין על הבר במיכל, ההיא מאז. ארבע עשרה שנה  מסיום התיכון הוא התכונן לרגע הזה, מאות פעמים הוא תירגל את משפט הפתיחה שינן ושיפצר דייק וניסח והנה עכשיו -עכשיו אחרי כל ההכנה-עכשיו הוא אילם!! עכשיו הוא שוב יואל המוזר מהפינה של החצר. עשרות סטוצים כמה מערכות יחסים לא הצליחו למחוק מההארד דיסק את הקובץ הכי ישן שהוקלד באצבעות בתוליות על מסך המאכלס שולחן שלם.

מבטי נוסטלגיה  הזעות מבוכה והסמקות גמלוניות החזירו אותו באחת ליא 2 מתחת לחלון הגדול בפינת הכיתה. חיוך מלא שיניים במסגרת ברונטית של שיער גלי ומבט שובב שטה לעברו פנטזיית נעוריו וחתרה למגע. ואיזה מגע זה היה. בלוק מלאכי ומגע משיי היא הציתה את חלומות העבר תשוקת הנעורים ונשפה באויר עתיר חמצן על הגחלים הלוחשות שנותרו באודמם הביישני מאז.

מה שהחל במבט כמהה בגיל 17 והמשיך בעיניים כלות מעל בר עמוס אלכוהול, התקדם באופן טבעי לשיחה קולחת על החיים. שנים לצד טייקון קנדי  חיי פאר אשר נעו בין סוויטות לרכבי יוקרה בין מסעדות מישלן  לבגדי מעצבים עלו בלהבות  כחללית הנשרפת עם כניסתה לאטמוספירה עת חזרת לכדור הארץ, כך נעלמו באחת כל אלה עם סיום הקשר נטול דור המשך, והיא הוטחה בנפילה מאובקת אל קרקע המציאות המפוייחת.

סיוט של אחד הוא פנטזיה של אחר, החמצה של סל בטוח מצד אחד מחלצת את הניתור הגבוהה ביותר לריבאונד של הצד השני. יואל הבין כי הכאן והעכשיו היא ההזדמנות שרגע של חסד קוסמי אחד מזמן לו, ובאהבה כמו בעסקים צריך להכות בברזל כשהוא חם, ויואל, יואל להט.

שמונה שנים ושלושה ילדים אחר כך כוכבו של יואל מאיר את שמי עולם הרכב מי שנקרא הקוסם בתחילת דרכו הפך להיות מכשף בכותרות העיתונים ובברנז’ה המקצועית. בעוד עמיתיו מנכלי החברות המתחרות מדווחים על הפסדים הולכים וגדלים הוא מציב בשורת הרווח מספרים מרשימים, הפחתת כח אדם לצד הגדלת מכירות הקטנת הוצאות והגדלת הכנסות חלומו של כל דירקטור.  מכשף.

פנטהאוז מפואר בבנין שמור היטב בשכונת פאר, עם נוף לים משובץ דודי שמש. בר שמאכלס אוסף קוניאק יוקרתי המצטנף תחת הכותרת ‘פרייבט קולקשן’. סמל סטטוס זוהר בדמות כספת תכשיטים מוצנעת מאחורי אורגינל פיגורטיבי . חופשות סקי וסאמר סקול לילדי גן ביימו ילדות בינלאומית במציאות לוקאלית. חיי נוחות, חיי נינוחות.

רעידת אדמה לעיתים מגיעה בדמות שלוש נקישות עוצמתיות בדלת כניסה רחבה  בליל רביעי רנדומלי. שישה לובשי מדים מציגים צו בית משפט ופושטים על הבית כמו דגי פירנייה על טרף . ילדים בוכים נצמדים לרגליה חסרות האונים  של אישה בחלוק ושיער סתור. הוא  מביט בה במבט מרגיע כיודע דבר. שעה של חיפןש מסתיימת בהחרמת כל המחשבים בבית איזוק של יואל ומסע אל המשרד. את מבטי התדהמה עת כניסתו אזוק מוקף בנציגי החוק אי אפשר לשחזר.  חיפוש דומה בלשכתו, לשכת מנכל, ובגזברות מהירים הרבה יותר החרמת מחשבים ומסע אל התא שם השמש לא זורחת.

אלה היו חודשים של בדידות, שתיקות טעונות ומבטים מושפלים. הזינזאנה מטה אל חומו המהביל של השאול עצרה רק בנאום הסיכום של השופט אשר ממרום כיסאו דן אותו לשש שנות מאסר ארוכות, וציפה בניסוחי לכה משפטית עבירות שיפוץ מספרים בדוחות החברה והטעיית משקיעים. בהכרעת הדין ציין היושב במרומי היכל הצדק כי משהו במצפן המוסרי הפנימי השתבש, וכל המניעים שהועלו כאן ולא הוכחשו על ידי בא כוחו של הנאשם עדיין לא מסבירים הסבר מלא ושלם למעשיו של הנאשם , אשר שבע שנים תמימות שינה ביודעין מספרים בדוחות החברה לטובת רווחתו הפרטית., אין לכך הסבר אלא תאוות בצע פשוטה. בחזקת “כסף יסנוור עיניי חכמים ויסלף דברי צדיקים.”  עם סיום דברי התוכחה ובטרם הגעת נציגי החוק לקחתו אל ביתו החדש בשש השנים הקרובות הוא הסתובב בתקוה אל הקהל ומבטו המבקש פגש שלל מושבים ריקים. יואל הושיט ידיים לשמעון אשר ענד אותם בצמידי אסיר.

תשע דקות נצחיות של דממה בדרכם אל המקום בו החומות גבוהות האויר דחוס והעתיד עובר דרך ריבועי מתכת מגודרים, מרהיב עוז שמעון “כפרה עליך יואל נשמה, כל הדיונים שלך אני ביקשתי ללוות אותך כי מכולם המשפט שלך הכי עניין אותי. הייתי מסדר משמרות ככה כדי שיצא לי להוביל אותך. בסוף גם אני וגם השופט נשארנו עם שאלה אחת, למה? אינען דינאק בנאדם מה היה חסר לך ? כמה כסף בנאדם צריך? מכוניות לך ולאישתך במחיר של דירה , פנטהאוז באזור של הביוקר ארבע דירות להשקעה חשבונות בארץ ובחו”ל  מניות בחברות סטארט אפ מה עוד יואל? באמאשך רק תגיד לי, אני כפרה מרויח משכורת שאתה הייתה שם בערב אחד של סופ”ש בפריז, ועדיין אני דפנה אישתי ושלושת הילדים שיהיו בריאים חיים מזה, לא מליונר אבל חי תודה לאל, אז למה ? רק שנינו פה באמאשך רק תגיד לי למה?”

יואל מביט בו במבט מובס של וטראן בטירון ובחסות רעש הפקק מבחוץ דמעה אחת חוצה לחי

” שלושה דברים נפלאו ממני וארבעה לא ידעתים, דרך נחש עלי צור, דרך ספינה בלב ים, דרך נשר בשמיים, ודרך גבר בעלמה. זה הציטוט שהשופט היה צריך להביא.” הוא לוחש בקול שבור.  “פרשנים טוענים שהפסוק עובר מן הקל אל הכבד, מהפשוט להסבר למסובך. הכי קל להסביר איך נחש הולך על סלע והכי קשה להסביר קשר בין גבר לאישה.”

“או קיי? והפשט?”
“מה לא ברור? אתה זוכר את מלכת הכיתה שלך שמעון?”
“בטח גילה מלכה הכי יפה בעולם.”
” אם היית פוגש אותה היום והיא היית יפה כמו שזכרת אותה?”
” כפרעליך במקרה פגשתי אותה, היא סייעת של ילד בגן ילדים מול הבית של גיסתי. נעלי אצבע בלונד צבוע, שיניים של סיגריות וגוף של מתאבק סומו שפרש, השם ירחם. עשיתי כאילו אני לא רואה שתלך כפרה על דפנה שלי.”

“אז זהו, שאני הייתי לבד כשפגשתי את מיכלי שפתאום התאהבה בילד החולמני שיושב בקצה החצר. לא מחובר. יפה כמו בחלומות שלי.  כאילו אלוהים כיוון אותה אליי. היא בדיוק סיימה מערכת יחסים עם טייקון והיית על הקרשים, אתה מבין שמעון? כל הפיונים הסתדרו בפאזל. הבעיה היחידה הייתה איך אני שומר עליה איך אני נותן לה מה שהתרגלה לקבל לפניי, מה שמגיע למלכה, ואז התחיל המשבר בעולם הרכב כולם הפסידו, כולם!!! עכשיו תעשה אחד ועוד אחד.”

” דיייי , לא נכון באמאשך? הרגת אותי עכשיו כוסומו אינעל העולם. רגע, אבל  היא לא היית בדיונים האחרונים?”

“לקחה את הילדים ועברה לגור בפאלו אלטו אצל אחותה, אני חושב.”

“עולם בן זונה אחי .”  שמעון סינן בגרון חנוק וחיבק את יואל בירידה מהרכב.

אחת עשרה חודשים נוספים חולפים שמעון מגיע לכלא עם אסיר חדש ומבקש להכנס. מחליפים חתימות ונעמד בנקודת תצפית רחוקה ומביט ביואל.

יושב לא מחובר  בקצה החצר אותה דימה לבית ספר רחוק מכל האנשים החולקים איתו חלל ושום דבר אחר. הוא חולם על העולם שבחוץ. על היום שיצא לעולם, על הרגע ששער בית הכלא יטרק אחריו ברעש ברזל מנומש מקורוזיה ותקוה. הוא רוקם תוכניות על כסף גדול כמו של דוד מהפנטהאוז מכוניות מהירות בצבע אדום  ונשים יפות כמו מיכל מפאלו אלטו.”

“שמעון, עוד פעם באת להסתכל על הגנב?”

“מנשה, זה לא גנב זה רומנטיקן.”

תגובה אחת בנושא “תחת גפנו ותחת טענתו”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *