שאלת עורך הדין

“אני רוצה לשתף אותך בדבר מה וזקוק לעזרתך.

זו תקופה קצת מהטלת  השפל עמוק מיני ים, והגאות רמה כאוורסט. האפור היום אפור מאוד. תחושת התבוסה מרה מכדי להיבלע ועודה מתגלגלת על הלשון מבאישה את הבל הפה. כדקל שפל צמרת על מאה ותשעים הסנטימטרים שלו סתור שיער ומבולבל מסתובב עידו ומחפש את אודי בנו. 

פלייר פרסומי לחוג ‘מודעות עצמי’ תמים למראה הביא את אודי להרצאתו של ‘מורה רוחני’ עמוס כריזמה ולהט קדוש, שהרביץ תורה ברוב להט עד כמה יצר האדם רע מנעוריו, והנה הגיע זמן תיקון וטיפוס אל מדרגת מוסר גבוהה יותר בקיום האנושי. החל מחיי סגפנות הנמנעים מעינוגי הגוף, עבור באיסור כרת באשר לאכילת בשר על תוצריו, המשך בבוז מתנשא לממון ולסמליו, וכלה בהפניית עורף רבתי לעבר. מחיקתו כלא היה על האנשים שהרכיבו אותו והחוויות המעצבות שהפכו אותו למשמעותי. עוצמת הכריזמה והמרשם הפשוט אל האושר הפכו את הצעיר הסקרן לכבש עול פה המדשדש אחר רועה. 

שישי צהריים,   על הכיריים מצטופפים  סירים לשבת ותנור עמוס לעייפה במיטב רזי הבישול.  את האוויר מבשמים ניחוחות עוף בטעם גן עדן ודגים ברוטב כמיטב המסורת. “אתם רוצחים זה מה שאתם -רוצחים.” שאג על הוריו המתרוצצים בינות לסירים מעשה ידיהם להתפאר. עודם בוהים חסרי אונים בפרי אהבתם הזועם הוא הפנה גבו אליהם והתפוגג אל רחובות העיר הרועשת מדי. שנתיים עקרות של חיפושים נואשים העלו חרס עד לערב ההוא.

בכניסה לחלל בילוי תחוב וחשוך שמנגן רוקנרול בכל מיני צבעים זעק מישהו בגרסת טראנס כי הוא לא רוקד כשעצוב. בפינה שבסמוך לשירותים על רקע לבנים אדומות  עשו נפשות בודדות ביחד ‘שורות’. ענני עשן חשודים המתיקו את הטראנס, ונואם אחד בעל קול מוכר הרביץ תורה מעצימה בחסידים שתויים. צלליתו המוכרת על רקע קהל הלום שיכר ומשולהב יצרים היו האות להתלהטות בניצוח נואם אחד המתאר קורותיו בשנתיים של מסע מן החושך אל האור. ‘אודי? זה אני!! אבא, אמא ואני מחפשים אותך כבר שנתיים.’ הוא ניגש בגרון חנוק למרחק חיבוק.  חסידים חדשים של גורו בהתהוות מנעו בגופם כל מגע בין השניים.  אמירות רבות עוצמה מעל במה מאולתרת שיסו המון מוסת בכופר. ראשונים הרהיבו עוז והפליאו בו מכותהם אליהם הצטרפו עד מהרה נספחים למכביר. דקות לא ארוכות אחר כך צעק מישהו לינץ’ וגיבורים עדריים נפוצו לכל רוח. על הרצפה נשאר שכוב ללא נוע בשלולית מדממת ובגדים מוכתמים איש אחד גבוהה וסתור שיער. 

חוקרים הגיעו למקום עד מהרה לא התקשו להתחקות  אחר המתפרעים בעזרת מצלמות המותקנות ברחבי הזירה. מעט קט לאחר שחרורו מבית החולים זומן למתן עדות. אל מול החוקר הוא ישב בפנים חתומות צבועות בשטפי דם וגבס על היד. לשלל השאלות שהופנו אליו השיב בהינד ראש לשלילה. ניסים החוקר הפציר ‘תראה נגד כולם יש לנו ראיות שהמצלמות הפרוסות באתר  מספקות למעט  אהוד, כיוון שהמצלמה יודעת לתת וידאו אבל לא אודיו. איש מהשומעים אינו מוכן להעיד כנגד הנואם שהוא ככל הנראה מוריהם הרוחני. אין לנו דרך לדעת מה הדליק את האווירה ואם לא עדותך יקשה עלינו לעבור   את הארכת המעצר.’ עידו האזין והחריש. 

למחרת הארכת מעצר בהעדר ראיות פוסק השופט על הבן שחרור בערבות, אז פוצח סנגורו הציבורי בנאום חוצב להבות בדבר סירובו העקרוני של מרשו לבעלות על רכוש ומכאן שיתקשה לעמוד בכל סכום של ערבות. בטרם היושב במרומי הפודיום נתן דעתו על הנושא, מאה ותשעים סנטימטרים של תסכול ספוג תבוסה התקרבו אל ליבת ההיכל. ‘כבודו  אני אפקיד את הערבות.’ 

‘מי אדוני?’

‘כבודו’ החל עידו במונולוג כאשר עיניו נעוצות עמוק בחזהו של הנאשם. ‘אני האיש האשם שאינו נמנע מעינוגי הגוף אשר בין היתר הביאו לתוצאה היושבת למולך. אני האיש הלא מוסרי  המשקים מידי בוקר לעמל יומו עם הנץ החמה  על מנת לאפשר סעודת בשרים, אינני מגיע כמובן למעלתם המוסרית של אורקלים בתחום   דוגמת היטלר  אשר חס על בעלי חיים יותר משחס על בני האדם. וכן, גם אינני בוחל באמצעים על מנת ליצר אמצעים ועובד בשעות לא שעות כדי להשיגם, אותם אמצעים ראויים לכל גנאי אשר בין היתר קונים את חירותו של הנאשם. כאמור אייני מושלם כבודו, נהפוך הוא מלא פגמים כרימון  אך רפלקס אנושי של הורה לבן נותר בי, ואעשה את כל מה שלאל ידי משגת על מנת שבכורי יחידי לא ידע צער.’ 

‘בחור צעיר האם הקשבת רוב קשב לדברי אביך. האם הדברים שיצאו מן הלב גם מצאו דרכם אליו? שמא על מנת ליישר את ההדורים אשלח אותך למאסר בית במשכנו? הלא הוא בית ילדותך!’  אהוד לוחש דבר מה על אוזן סנגורו, אשר משיב לחישה וחוזר חלילה עד שלסיום פונה הסניגור אל בית המשפט וטוען.’בניגוד לעצתי כבודו בתנאים הללו מרשי מבקש שלא לקבל את ההסדר הנ”ל ומעדיף את השהות תחת סורג ובריח מאשר את השהות בבית ילדותו.’

‘הפרד נא מעליי אם השמאל ואימנה ואם הימין ואשמאילה’   הרעים במבט קפוא הנאשם מספסל הנאשמים. 

‘כבודו אין זה משנה את החלטתי. אולי הוא הפסיק להיות בני אבל אני לא אחדל מהיותי אביו.’

הפקדת הערבות ויציאה מבית המשפט המתנה קצרה וגורו צעיר יוצא מיציאה צדדית שם ממתינים לו חסידיו הממחישים לו במחול ובאומר עד כמה הם שמחים על צאתו. 

‘אתה יודע מה ההבדל ביני לבינהם?’ חץ של כאב מנוסח בחמלה כתוב בדם נשלח אל האוויר והשליך הס.”מכל אלה היחיד שעשה מעשה ושיחרר אותך זה אביך מולידך, עבורם אתה גורו ועבורי אתה גור.”

מבט מתנשא עמוס אגו פינה עשרות מאמינים למספר כלי רכב מסחריים אשר תוך צפירות פילסו דרכם בכביש הגישה בדרכם החוצה מבית המשפט.

את תחושת העלבון חלק עידו עם שפרה רעייתו ואם בנו. חצי שנה לאחר מכן אירוע מוחי לא אופייני לבנות גילה הכריע אותה. בשבוע שעבר ציין עידו שנה למותה.

כעת אתה שואל מדוע אני מספר לך את כל הסיפור הזה?

ובכן אני עורך דינו. עכשיו וודאי תישאלני עד כאן השפל העמוק מיני ים, אך היכן הגאות שכאוורסט גובהה? בשבוע שעבר כשהגיע אל בית העלמין זיהה כי על הקבר מונח זר פרחים טרי, עוד נוטף מים. הוא הביט סביב ולא הבחין באיש. הוא ציווני להוציא צו בית משפט למצלמות האבטחה של בית העלמין כדי לנסות ולהבין מי הניח את הפרחים ביום השנה. צו שכזה יכול לעלות כסף רב שאין ברשותו, ולגזול זמן יקר. נשאתי פעמיי אליך ודיברתי על לבך בתקווה שתוכל לפתור לנו את האניגמה מבלי שנעבור דרך כותלי בית המשפט. מאחר ואין הוא יודע על מי מהבריות הפוקד את קבר אהובתו הוא סבר כי  אולי זוהי דרכו של פרי חלציו להכות על חטא? אך כאיש חוק אל שומר מצוות אומר לך כי כאן עומדת סוגיה גדולה יותר בעיניי – האם אכן דם סמיך ממים? ”

5 תגובות בנושא “שאלת עורך הדין”

  1. ״בנים גידלתי והם פשעו בי״..זה המשפט שעלה לי לראש כאשר קראתי את הסיפור.
    כתיבה שנוגעת בחדרי הלב

    1. גורו או גור? בשאלה הזו הבחירה צריכה להיות אינטואיטיבית וברורה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *