צום גדליה

צום גדליה

צום גדליה הוא האחות המכוערת באחיות קרדשיאן, הוא סוכן המוסד של החגים, מועד צללים.  בין מסע האבסה בן יומיים בראש השנה בו אוכלים כל מה שלא רץ  או שוחה מספיק מהר לבין יום כיפור שהוא למעשה הכנת הבטן ל”על האש”  של סוכות, שם בין צורעה לאשתאול מסתתר לו המועד הכמעט יחיד  על שם אדם – צום גדליה.

בסופו של יום כולנו רוצים להשאיר שריטה ביקום לאחר לכתנו- גדליה כפרה עליו הצליח – אבל בצום?? כמה מגלומן בנאדם יכול להיות?? מאידך אני מעדיף אותו בנזק החד יומי שיצר על  אפלטון, הבתול המתוסכל, ההוא מהאהבה האפלטונית שדפק לנו את הנעורים, ושפיצר הסאדיסט  מטבלאות החזר המשכנתא – ההוא שדפק לנו את כל שאר החיים שנשארו אחריהם.

הנקמה הקטנה שהכינו לו היהדות היא במיקום שנתנו לו בלוח השנה. מיד אחרי ראש השנה,  לשים אותו שם זה לעלות לראש המצדה ברכבל בזריחה ושם כשכל היופי הניבט אליך מכל עבר   מורידים אותך בשמש קופחת בשביל הנחש בשיא החום –  אתה בוודאי תזכור את השביל אבל תקלל …

צום גדליה ותענית אסתר

בת הזוג היחידה שלו על שמה נקרא מועד הוא אסתר וגם שם מדובר…ניחשתם נכון בתענית, שזה בעברית צום. זו כנראה הדרך של היהדות להרגיע את אלה שעפים על עצמם, רוצים יום בשנה שיוקדש לכם? אחלה יזכרו אתכם על בטן ריקה ויבלו אותו בהתבוננות בשעון והמתנה שרק יגמר, אבל אם אחריה מגיע פורים אחריו מגיע …כלום ריק. אגב, באופן כללי יותר שווה להיות אסתר מגדליה – למי מתחפשים יותר בפורים? ובכלל כמה אסתר, אסתי, אתי אתם מכירים, וכמה גדליהו או בקיצור הסחי גדליה אתם מכירים?

בפעם הבאה שמישהו מאיים עליכם שאף אחד לא יזכור אתכם – אולי זו מחמאה ואולי זה עדיף נוכח אלה שהונצחו. באופן כללי רק בעברית מועד הוא גם ציון של יום מיוחד וגם נפילה…מקריות? ….מת על עברית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *