פעם

פעם הכל היה יותר ברור, פשוט ולפנים. היום הכל נורא מסובך , ונשבע שלפעמים אני מתקשה לעקוב.

פעם היו או גברים או נשים. אפס או אחד – דיכוטומי. היום יש רצף, גברים, גברים מחוברים לצד הנשי, מטרוסקסואל, גברים הכלואים בגוף נשי, טראנסים, הומוסקסואלים, נשים גבריות ….מה נסגר בסוף זה גבר או אישה?

פעם היא היית אישתי ואני הייתי בעלה – פשוט.  היום היא הפרטנרית, בת הזוג, החברה הכי טובה, האישה שאיתי, ואני אישה (האיש שלה) האחר המשמעותי שלה, החצי השני, אבל מה בעצם השתנה ב”והרי את מקודשת לי”?

פעם היה סבון ראש המוכר היום במונח המקצועי – “שמפו” או “שמפון” בבת ימית, כולם חפפו בדרמפון, או יותר נכון סיפרו שחופפים בדרמפון כדי להראות קוליים אבל למעשה חפפו על סבון מוצק “לוקס”, היום יש סבון לשיער יבש ורטוב ושמפו לשיער מתולתל צבוע פגום, ואני בכלל לא רוצה להתחיל לדבר עם קונדישנר או קרוייטר למהדרין, ומסכות לשיער וסרום ושאלוהים יעזור מה עוד. אני רק שאלה: מה בדיוק השתנה במבנה השיער האנושי בשלושים השנים האחרונות שהביא לנו את כל הטוב הזה?

פעם השמות אצלי בספר הטלפונים  היו דודי התותח , יוסי הגבר ומנש בא לים, היום זה דני אבא של תום, איילת אמא של אלה וחופית אמא של איליי. לילדים שלי אין אף חבר שהוא דודי יוסי או מנש, אגב כמובן – לא היה לי טלפון .  כולנו היינו הולכים לגן רינה או אורה – היום זה גן אנתרופוסופי גן טבע או גן טכנולוגי, אגב ביומולדת עוד אוכלים עוגה כושית ?  אופס …לא התכוונתי לפגוע ברגשותיו של איש.

פעם טיפטוף היה גשם – לא טילים, “כפארה” היית תרנגולת עם סחרחורת בערב יום כיפור לא ברכה סחבאקית, ליום האהבה קראו חתונה, ולאוכל טוב קראו טעים לא גורמה אוריינטלי או מולקולרי – פשוט טעים, ובכלל ממתי במסעדות קציצת בשר עם אורז אדום עולה כמו כליה ונקראת “שקיעת החמה בטוסקאנה”, אני גדלתי על אורז אדום עם קציצות וזה היה יותר טעים מכל טוסקאנה שטעמתי מאז.

פעם ספרדי היה פרענק, אשכנזי ווזווז ואתיופי כושי, אף אחד לא נפגע, והכל היה בסדר. היום ספרדי הוא צפון אפריקאי או צאצא של אנוסים, הווזווז הוא דור שלישי לשואה והאתיופי הוא אפרו אמריקאי, יה מאן!!

פעם חבר אכל איתנו מאותו מסטינג, או לפחות מישהו שאנחנו מזהים ברחוב, לא מישהו שאישרנו. אגב מסטינג אין מזמן ואם אתם יודעים מה זה אתם עתיקים כמוני. פעם היית בוהה בפרופיל ואפילו המחשבה להכנס אליו היית כמעט פלילית, עכבר היה איכס או לכל היותר מיקי מאוס, וירוס היה אפצ’י ולא במצניחחמצ כילדים תמיד התרברבנו שעשינו את אבא גאה – היום טוב נו …..נראה לי שהמסר עבר.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *