מיונים לקמב”צים

אם יש משהו שאני לא אוהב זה קמב”צים, כאלה נושאי דגל המדברים בשם רעיון נשגב. קוי המתאר לדמות הקמב”צ פשוטים:  הוא לעולם יעשה מניפולציות על העובדות. ידבר בקלישאות ובפאתוס, לעולם הוא ידע טוב יותר ממך מה טוב ….עבורך, ולכולם יש רבי או גורו או מעורר השראה , או מעודד בעירה אחר.  כאן נחלק עם הקמב”צים לשניים, אלה העוטים על עצמם את ארשת הזעם הקדוש, ואלה “שבאים לטובתך” עם חיוך מקצועי ואמפטי, שאם בוהים בו מספיק זמן הופך למפחיד.

לז’אנר הקמב”צים ארבעה זרמים מרכזיים. הראשון, והמוכר מכולם, הוא ה”קמב”ץ של אלוהים”. מדובר בחובשי כיפה למינהם בעיקר יוצאי תפוצת חב”ד העומדים בקרן רחוב ומנסים לשדל אותך להניח תפילין. הם חמושים בחיוך מבין ולעולם יכנו אותך “צדיק”. העובדה שיש לך גוויה בבגאז’ ואתה באמצע שוד מזויין לא תפריע להם לנסות ולהרוויח עוד מצווה. מנהיג הקהילה הוא אלמוני בשם נחמן מאומן, ולא לא כי הוא היה בחדר כושר אלא כי משם הוא הגיע – מאומן. וזה לא נראה מוזר לאף אחד כי המנהיג מת לפני שנים אי שם במזרח אירופה וכל החזון שלו מבוסס על חלום.

הזרם השני הוא מי אם לא הקמב”ץ המוסרי, זה שנמצא כאן רק כדי לומר לך כמה אתה רע. הוא בדרך כלל הזוי מחבק עצים שכזה, מאוד אוהב את היקום מתחבר אל ההוויה או מה שזה לא יהיה שם במחוזות האל אס די, אוהב חיות ושונא בני אדם בכלל, ואותך בפרט, כל זה למה? כי אתה מעדיף סטיק על טופו (באמאשלכם שמישהו פעם יסביר לי מה זה? פעם קיבלתי את זה בקרטון יחד עם המיקרו החדש, אבל אף אחד לא אמר לי שאוכלים את זה), וצלעות כבש (וואי איך בא לי) על סלט שעועית וסלרי. כך יוצא שאתה רוצח, לא פחות, רוצח!! בכל פעם שאתה מדליק מנגל. בקצהו הצפוני של מחוז הטירלול עומדים חסידים פנאטיים של גורו גבולי ואלים העונה לשם יורופסקי. אלפי שנות אבולוציה,  מבנה שיניים וקיבה מותאמים לאכילת בשר לא שכנעו את הצדיקים בני כת יורופסקי כי סטיק שרוף זה רצח, סטיק עסיסי זה טעים!! איזה אסאדו טוב יכל לעשות כל כך טוב למערכת העצבים המתוחה, ולשרירי שביעות הרצון העצמית שלהם.

השלישי, הינו הקמב”ץ הבריאותי הוא כאילו יבוא בחיובי אבל למעשה יבוא במתנשא. “לא חבל אתה מוריד 15 קילו אתה חתיך עולמי.” לאלה יש לי שלוש תשובות: האחת-  על טאקט שמעת? שתיים – לך לעזאזל, והשלישית – מהר ליישם את השנייה. או בגדול מי שאל אותך בכלל לך תמצא לך חיים.  כאן אין רב – יש רבנית וקוראים לה מיכל צפיר, ו”שמע ישראל” שלהם הוא: “אם אני יכולה אז גם אתה יכול”, זהו שלא. יש מלא דברים שאת עושה ואני לעולם לא אצליח, לדוגמא : להיות בלתי נסבל כמוך, או לחקות את המבט המוטרף בעיניים.

האחרון להיום הוא החביב מכולם, אנשי האור הפנימי, החברה האלה של “חפש את האמת הפנימית שלך”, “תהיה נאמן לעצמך” ועוד ממבו ג’מבו על נגזרותיו השונות. טוב אז תקשיבו חבורת הזויים, אין לי אור פנימי, תירגעו גם לכם לא,  ואם יש אז הנורה שרופה. ולא, לא אני, ולא אתם יכולים להשיג מה שאתם רוצים רק כי אתם רוצים, ולא!! מחשבה חיובית לא יוצרת מציאות היא יוצרת חיוך שמביא אנשים בחלוקים לבנים לשים לאנשים כמוכם קסדות בחדרים סגורים. בניגוד לכל הקודמים שם היו אלילים רבים ונושא בשורה אחד, כאן יש רבים שעוטים גלימה ונקראים “מעוררי השראה” הם בעלי כושר רטורי מרשים ונוסחי בטחון, ואשפים בהטיותיה השונות של המילה “העצמה”. בסוף התהליך בדרך כלל המאמין נשאר עם ההשראה והגורו עם הדולרים. פרנסתו של הנבל על השוטה.

לכל אלה רק הצעה קטנה לסיום: כדור קטן – אושר גדול, אהה ועוד דבר….  שחררו !!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *