מחאת הנכים

מחאת הנכים היא מתעודות העניות הגדולות של הציבוריות הישראלית. קצבת נכות העומדת על 2342 שקלים כמו גם קצבת זקנה העומדת על 1561 שח – היא אות קין במרכז מצחה של החברה הישראלית .  גופים שחרטו על דגלם מאבק חברתי קיפלו את הדגל ואיפסנו אותו עמוק במגירה מעלת אבק בכל הקשור למאבק הכי חברתי שהיה כאן מזה שנים.

היכן ארגוני הסטודנטים שהפכו את הדגל החברתי לדגלם, מדוע הם לא יוצאים לרחובות? אם אין הופעה חינמית של שלמה ארצי אז לא מעדיפים מזגן? באמת קצת חם, איפה אתם ההסתדרות? הארגון שמתגאה בסלוגן הריק – כי הוא מביא שינוי חברתי, אם להלחם על סטייק של עובד נמל המשתכר שכר שערורייתי הוא שינוי חברתי, אז באמת אתם עושים עבודה מרשימה, לא תסגרו את נתב”ג חלילה כי זו בדיוק תקופת  החופשות של הוועדים הגדולים בחו”ל. איפה סמכויות מוסריות כמו רבנים, קאדים או כמרים? כזכור נכות אינה מפלה בין דת לדת. היכן זעקת הסופרים אנשי הרוח והאקדמיה? ממתי בעיותיו של החלש בחברה הפסיקו לעניין אותם? על זכויות אזרח שמעתם? גם במדור לחיפוש קרובים לא תמצא את המפלגות המתקראות חברתיות, ואפילו גשש בדואי מיומן לא יאתר את עקבותיו של שר האוצר,  על משרד הרווחה והשר והעומד בראשו אין טעם להשחית מילים.  המחאה החשובה הזו אפילו לא נכנסת למהדורות החדשות , בטלוויזיה אנחנו רגילים לראות יפים ויפות ועכשיו לקלקל את זה בתמונה של כיסא גלגלים או של עיוור או קטוע  נו באמת …. זה לא עושה נעים בגב.  כולם כולל כולם ( למעט אילן גילאון ודוד ביטן ציניות פוליטית או לא, תחליטו לבד) מתעלמים מדוע?

הקונצזוס הנבוב השליט והפופוליסטי גורס  כי האזרח הוא “לקוח” של השלטון הוא אב כל חטאת. הוא ניסיון פשטני להפוך את השלטון לחברה עסקית ואת האזרח ללקוח. את האיוולת הזו רצוי לנפץ אחת ולתמיד – חברות עסקיות מדרגות לקוח על פי תרומתו לרווחיות החברה , לקוח משלם ביוקר ותורם הרבה יתועדף על פני לקוח המשלם בזול ותורם מעט – נכה או קשיש תורם לחברה מעט וצורך או “מבזבז” הרבה – לכן אינו מתועדף, ולעולם ימתין בסוף התור.  מה שנכון לחברות כלכליות אינו נכון בכל הנוגע לממסד מדינתי. הסיבה שאנשים התקבצו לכדי קבוצות שבטים ועמים היא הרצון ב”ביחד” מגונן. בשמירה על האינטרס המשותף בהגנה על החלש והמוכה. מתוך הידיעה כי לא לעולם חוסן והחזק של היום הוא החלש של מחר.

יותר מהכל מה זה אומר על החינוך והמטען הערכי החבוי ב DNA  של החברה הישראלית? בעצם עזבו…. “חברה ישראלית” זו מילה גדולה- מה זה אומר עליי ועליך??

3 תגובות בנושא “מחאת הנכים”

  1. בתור נכה אני מסכימה איתך. אני שוקלת המתת חסד ולא עברתי אפילו את גיל 40 אך גם את זה לא ניתן לעשות בישראל. אי לכך אני לא רואה הבדל בין השלטון הנאצי בגרמניה של המאה שעברה לשלטון הישראלי במדינת ישראל היום. אמנם לא יורים בנו בשורות אך ממיתים אותנו במתכוון לאט לאט ובסבל רב ביותר כמו בגטאות. אני נכה ללא משפחה ועל כן באמת שאין לי עבור מה לחיות. לא חושבת שאפשר לשקם את משבר האמון הזה אי פעם, גם כשיעלו את קיצבאות הנכות, אם בכלל זה יקרה. מטרת המדינה היא להיפתר מהעוני על ידי המתת העניים. ממש כך.

    1. יקירתי כאבך זועק לשמים כמו גם העוול הגדול שנעשה בחסות המדינה לך ולשכמותך. בד בבד ראוי לזכור גם בימים קשים כי להבדיל מתקופות אפלות אותן הזכרת כאן מותר לזעוק למחות לשבות ועוד. בסופו של יום אני מאמין כי המוסר והצדק ינצחו ואז תוכלי להרים כוסית לחיים ולהזכר בחיוך מריר בתקופות הלא קלות אותן את עוברת בגבורה גם אם בחריקת שיניים. ראוי לזכור גם בימים קשים את השורות האלמותיות של שלום חנוך כי “הכי חשוך לפני עלות השחר”

      1. תודה על כוונתך ומילותיך המנחמות. לצערי הרב נראה כי עוד לא התעוררת לעולם האמיתי בו אין מקום לנאיביות. גם אני הייתי פעם במקום הזה שחשבתי כי “הכי חשוך לפני עלות השחר” אך העולם ברובו אינו מתנהל כך. רבים האנשים להם החושך מתמשך שנים רבות ומחשיך עוד ועוד ואין שום אור בקצה המנהרה עד שהם פשוט מתים. זאת המציאות האמיתית. אבל אף אחד לא מדבר הזה והטלויזיה מלאה רק בפרופגנדה מסוג זה למען יראו האנשים וימשיכו לשרת כעבדים את מדינתם המנוולת. כל עוד אדם בריא ומסוגל לפרנס עצמו בכבוד הוא לא נתקל בחושך המרושע הזה אבל כשנופלים מגלים פתאום שהעולם הוא לא מה שחשבנו ושכולם מתרחקים ונעלמים כי לא נעים להיות ליד מישהו חולה כשאין מה לקחת ממנו. ואת המדינה לא מעניינים אנשים נכים כי הם לא יכולים להיות עבדים של המדינה, כלומר, המדינה לא יכולה להרוויח על גבם, מה שהיא מרוויחה מכל אזרח שאינו נכה. זה כל הסיפור. לסגור את המדינה ולזרוק המפתחות לים. מצידי שדאעש יחליפו את ישראל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *