מומחים

מומחים

כאשר המכוניות הראשונות עלו על הכביש, טענו מומחים כי סוף סוף ניתן להפרד מזיהומי ההפרשות של הסוסים בדרכים וכולנו נהנה מעולם פחות מזוהם בזכות ההמצאה החדשה. אותם מומחים לא שמעו אז על זיהום אוויר ובוודאי לא שיערו מה יהיה תפקידה של תעשיית המכוניות בבעיה האקולוגית שתתפתח בעטיו.

כאשר עלה האינטרנט לאוויר סברו מומחים כי הנגשת המידע לכל בעל מחשב בייתי יהפוך את כולם משכילים יותר, תאורטיקנים דוגמת אפלטון ואריסטו  יהפכו נחלת הכלל ושפתם תהיה שגורה בפי כל. איש לא צפה אז שהאתרים הפופלארים ביותר ברשת יהיו אתרי סקס.

כשעלו לראשונה הרשתות החברתיות לאוויר הן הצהירו כי הן מתכוונות להפוך את העולם ידידותי יותר מומחים צפו כי הן תגשרנה על פערים חברתיים ותרבותיים בשל הקשר הבלתי אמצעי שהן מייצרות בין אנשים. איש לא צפה אז כי שנים אחר כך יוכח מחקרית כי ככל שאדם מחובר ליותר רשתות חברתיות יותר זמן ביום תחושת הבדידות שלו תהיה עוצמתית ונוכחת יותר מאדם שאינו נוטל חלק בשיח הווירטואלי.

כשישראל הביסה את צבאות ערב ב 67 איש לא העריך כי רק 6 שנים לאחר מכן ירהיבו עוז אותם אלה שברחו יחפים במדבר מלוחמי צה”ל ויתקיפו בנשק מודרני  את הצבא שהביס אותם זה מקרוב ויביכו אותו כאשר יתפסו אותו לא מוכן , הפתעה שתגבה למעלה מאלפיים הרוגים ותהפוך לטראומה לאומית.

חשבון נפש

כחברה וכפרטים  קל לנו יותר עם סימני קריאה מאשר עם סימני שאלה, עם “זה ראה וקדש” מאשר עם “זה ראה וחדש” . לא פעם קל לנו להפקיד את יכולת החשיבה העצמאית בידי מומחים  ולהמתין למוצא פיהם כאילו היו אלה  דברי אלוהים חיים, כיוון שעם הזכות לחשיבה עצמאית מגיעה אחריות לפעולה הנגזרת ממנה  .

מומחים תמיד היו הרבה,  אנשים חושבים המאתגרים את קונבנציית החשיבה הקיימת פחות, אומרי הן המייצרים את הזרם ומפלסים את נתיבו לא חסרים,  מעטים שוחים נגדו ובכוח תעוזתם משנים את כיוונו . אל הראשונים יש להביט בחשד ואת הזן השני לטפח,  ואולי זו המסקנה החברתית והאישית (בה ממעטים לדון וכנראה לא בכדי) הבלתי נמנעת מהמלחמה ההיא .

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *