מדגם שמדגם

מערכת הבחירות של 1996 הייתה הטעונה הדרמטית והמסקרנת ביותר שנערכה פה בעשורים האחרונים. לקראת שעת המדגם התקבצו בסלון בית הוריי חברים ושכנים, ובישראל כמו בישראל כל אחד מומחה בעל דעה ומכיר מישהו שבן דוד שני שלו חבר של מישהו שהבת שלו יוצאת עם הבן של מינה צמח, כך שיש לו מידע בדוק מבפנים. הפאנל המכובד ישב אצלנו בסלון והמתין שמחוגי השעון ינשקו לשעה עשר ואז…או אז יפצה פיו האוראקל חנוך סמית או הנביאה מינה צמח ויאירו דבריהם. באולפן ליהגו פרשנים ובודי בדותות והסבירו בפנים מתריסות של “אנחנו יודעים את מה שאתם לא”, מדוע התוצאות מפתיעות אבל גם לא. ואז בשעה עשר בדיוק, שעת המדגם הקדוש נשתררה דממה בסלון בו יושבים למעלה מהרבה אנשים בצפיפות של מקלט עזתי בהפצצה צהלית, אפילו הפיליקאס מבצק פריך לא הרעישו ( ומדובר בפיליקאס…פיליקאס לא ב……) אז הסביר שוב הסטטיסטיקאי את המתודה הסטטיסטית את כלי המדגם טעות הדגימה ועוד כל מיני מילים כאלה של הקורס “פלצנות למתקדמים” בפקולטה למדעי הדאווין, ובסוף העלה גרף שאומר פרס ניצח. דממת המוות התחלפה בחילופי דברים קולניים כשכל אחד מסביר איך זה קרה ? ומה הביא לפרס את הניצחון. קריצת עין של אמא שלי הקפיצה אותי מהכיסא כדי לגשת איתה למטבח ולמלא את קערות המזטים שהתרוקנו בינתיים לתדלק את האוזו ולשנע קפה למרכז הזירה הרוחשת. במטבח היא לוחשת לי “ביבי ניצח”, אני עונה לה “את מתכוונת פרס” היא חוזרת ועונה לי “ביבי ניצח בקטן”, אני אומר לה “אבל המדגם?” “מדגם שמדגם” היא עונה לי “הם אולי פרופסורים גדולים שם כולם ומבינים במספרים אבל לא בבני אדם.” “מזתומרת?” אני מקשה. “תראה אני לא מבינה בפוליטיקה אבל הם לבד אומרים שהמעמד הנמוך מצביע לביבי, והם סגרו את המדגם שלהם בשמונה כדי שבעשר הם ירוצו עם התוצאות נכון? עכשיו, פועל שיש לו ככה באמצע החיים יום חופש מה יעשה דבר ראשון? ילך להצביע? לא!! ייקח תילדים ליום כיף אחר כך יחזור הביתה יקלח אותם, ישכיב אותם לישון ואז ילך להצביע, וזה קורה אחרי שמונה כי מחר יש בית ספר, ואם הוא רווק אז בכלל “מה אתה תעדיף לעמוד בתור בקלפי או ללכת לים?” האמת באותו ערב ובכלל זה היה הניתוח הסוציו פוליטי הכי מבריק ששמעתי, קמנו בבוקר וכולנו זוכרים איך זה נגמר.

פרשנים שיושבים יותר מדי זמן באולפנים ממוזגים ומנותקים מהשטח שמתחככים בפוליטיקאים ועסקנים שוכחים לעיתים כי דמוקרטיה היא בחירת ההמונים ולא בחירת הבראנז’ה. הם מוקפים באוכלוסיה הומוגנית בעלת צבע הצבעה אחד ובטוחים כי זהו הלך הרוח העממי. חושבים וטועים!! הם מתהדרים בחשיבה רציונאלית קרה אבל למעשה מתבשמים האחד מניחוח זיעתו של חברו ומנסים להיות מקוריים, שנונים, חדים ולהתנחמד לאחרים המשמעותיים עבורם, אותם אלה שיושבים במערכות עיתונים או מערכות טלוויזיה אחרות. הם נוטים לזלזל בכבוד כמניע – מכיוון שהוא לכאורה נחות ונתון למניפולציות אמוציונאליות בעוד החלטות קרות ושכלתניות הן פוליסת ביטוח נגד טעויות. למעשה האמת היא הפוכה שיקולי אגו והשתייכות שבטית הם אלה שמנחים דווקא פרשנים עיתונאים אקדמאים ואחרים להשתייך לזרם אחד של חשיבה ורק אמיצים מעטים יוצאים מהמחנה על מנת להביע דעתם, והמחיר שהם משלמים בתוך המיליה בו הם חיים הוא לא פשוט.הנחת חוסר רציונליות של הצד השני היא הנחה מתנשאת מבוססת כבוד, כן גם עליונות הוא סוג של כבוד, היא אינה מכילה מכבדת או מבינה כל דעה שהיא לא הדעה שלך.

אחרי בחירת טראמפ כולם מדברים על השתקה, אבל ההתנשאות היא מנגנון השתקת ההמונים שאיש לא מדבר עליו. בכך שהאיש מהטלוויזיה “אמר” ואם הוא נושא תואר אצולה של פרשן ח”כ או ד”ר אז בכלל הוא דברי אלוהים חיים, ואם זרם שלם של בני דמותו מחזיקים בדעה כנראה שזו היא ואין בילתה. כנראה שמי שלא חושב כך או שהוא נבער, או שהוא אנטי דמוקרט לעיתים פאשיסט או שהוא מונחה רגש. כך מנגנון ההשתקה הופך למנגנון של בושה, טרור של פוליטיקלי קורקט, שכן כל אמירה שחורגת מהתקן המותווה על ידי מעצבי דעת הקהל בכסות של דיווח אובייקטיבי הופך להיות מקור ללעג במקרה הטוב או התלהמות במקרה הפחות טוב. אגב, שמתם לב שהפרשנים שטעו במערכות הבחירות האחרונות בארץ טעו במערכת הבחירות האמריקאית ימשיכו ויפרשנו. בעולם האמיתי על טעויות משלמים ולעיתים אפילו במשרה. בלהלהלנד או יותר נכון בטרלללנד של פרשנינו מתקיימים חוקים אחרים. ברגע שהתיישבת על הכיסא, אתה מסמר בלי ראש שאף צבט לא יכולה לשלוף אותך. אחלה מקצוע פרשנות, תגידו לי מה קרה, ואני אומר לכם מדוע, קונספט גאוני.

אז ברוח הדברים האלה אני רוצה להגיד שלושה דברים מהקל אל הכבד. ראשית, תוצאות הבחירות בארה”ב הן מקור לאופטימיות דמוקרטית, אנשים שחושבים בעצמם ולא רוצים שיחשבו עבורם. בוחרים לא מקבלים כמובן מאליו את מה שמנסים להאכיל אותם ואיש איש עושה את חישובי הרווח והפסד שלו עם כניסתו לקלפי, וכן!!! שיקולי כבוד הם חלק לגיטימי והכרחי בשיקולים הללו, וכן!!! הם נמצאים באחורי המח של כל בוחר, משכיל או נבער, ליבראל או שמרן שחור או לבן, בוחרים אמריקאים אמרו לא לבית מלוכה מה יותר דמוקרטי מזה? ובמאמר מוסגר לכל המודאגים הוא יהיה פחות גרוע ממה שאתם חושבים, ולכל הלומי השיכר משמחה הוא יהיה פחות טוב ממה שאתם מקווים. שנית , כנראה עוד לא נולד המומחה שיכול להביס תחושה של אמא לכן כדאי שתקשיבו טוב טוב מה אמא אומרת, לפני כל אברמוביץ’ או דרוקר!!! ושלישית, הייתי נותן לאיראנים לצפון קוריאנים ולחייזרים ממאדים את טראמפ קלינטון, ג’יי זי, ג’יי לו, וג’יי לנו בשביל פיליקאס בצק פריך כמו הפילקאס ההן , עם קצת מזטים ואוזו ליד, וסססאומו כל הפוליטיקה המחורבנת הזאת!!

4 תגובות בנושא “מדגם שמדגם”

    1. אבישי הפוסט שלך ובעיקר התגובות אליו היו הטריגר לרשימה הזו. נמאס לי לשמוע בכל פעם שאני מביע דעה הכופרת באמיתות האכסיומטיות של עיתונות מוטה לשמוע את המינוח ” דווקא אתה לא נראה אחד מאלה ” אז אני לא יודע מי זה אלה ובוודאי מה מינוח דווקא בא לומר אבל אני דווקא גאה על חשיבה עצמאית ובעיקר ביקורתית המניחה סימני שאלה במקומות שאחרים מסמנים סימני קריאה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *