לא סתם רופא…. דוקטור

מה זה רופא משפחה? בשביל מה צריך אותו? איזה מחלה בדיוק הוא ריפא ? מתי? ולמי?

רופא משפחה זה האח המפגר במשפחת “דוקטור” זה די ברור שהוא הכבשה השחורה של המדיצינה. בניגוד לשאר בני המשפחה לא הוצמד לו תואר האצולה “לוג” לאחר שמו דוגמת אחיו המוצלחים נוירולוג קרדיולוג אורולוג ואחרים, ואפילו לא הודבק לו שם ייחודי שיהיה מספיק ערסי ומרתיע כמו כירורג או אורטופד. לבעיות שעניינן רופא משפחה אפילו אין שם יחודי, בניגוד לבעיות כירורגיות אורטופדיות או נוירולוגיות – אצלו זה תמיד חיידק, או וירוס, או “תפסת משהו” או “אתה מבשל משהו”, זה תמיד ב”אויר” או ש”נדבקת ממישהו”, וואוו הוא בעצם בלש איך הוא עלה על זה לבד? מבריק לא סתם הוא למד שבע שנים.

לכל הדיאגנוזות פורצות הדרך הללו לעולם יוצע אותו פתרון תלת שלבי, תשתה יותר מים, תעשה יותר פעילות גופנית, ותפסיק לעשן, העובדה שהפציינט שותה מים כמו שטנק שותה דלק שהוא טריאתלט שחוצה את הנילוס בשחייה כחימום לפעילות גופנית וסיגריות אפילו בתמונות הוא לא ראה – מעולם לא הפריע לד”ר להדגיש בפניו את ליבת התובנות אותן הוא רכש בשבע שנות לימוד. ואז… או אז, יגיע הרגע בו הוא יגיע אל פסגת חייו המקצועיים – המרשם – שם החוק הוא פשוט, אם הבעיה היא מהחגורה ומטה הוא ירשום בכתב חרטומים לשתות כדור כחול, אם מהחגורה ומעלה ירשם כדור צהוב, אהה סליחה לא כדור – קפסולה. לעיתים נדמה שאם יערכו בדיקת רקמות ימצאו שהד”ר מקופת חולים יותר קרוב לד”ר שקשוקה מלכל דוקטור אחר. אבל זה לא באמת חשוב, העיקר שלפני השם תמיד ינשא על ענן של אוויר חם התואר “דוקטור”.

בעצם רופא משפחה הוא כמו תיקיית שונות בדסק טופ, לכאורה היא תיקייה שווה בחשיבותה לכל תיקייה אחרת אולם לכולם ברור וידוע שכל מה שלא שייך לשום דבר אחר – שייך אליה . אין לה שום התמחות או יחוד מלבד העובדה הייחודית ש….אין לה שום יחוד. הרי בעצם הוא לא פותר שום בעיה רצינית. הוא כמו שוטר מקוף שמנמן הלועס דונאטס כשהוא מסתובב בשכונה, אם תהיה תאונה הוא יזעיק חוקר תאונות , אם תתרחש פריצה הוא יזעיק את חוקרי עבירות רכוש, אם יתבצע שוד מזויין וילקחו בני ערובה הוא יזעיק את הימ”מ, אין תרחיש בעולם שיגרום לו לא לסיים את הדונאט. כמו השוטר חובב הכולסטרול גם רופא המשפחה ישלוף את נשק יום הדין – “ההפניה ליעוץ מקצועי” – כל אימת שיתקל בבעיה שחורגת מתחום התמחותו – נ.ב. כל בעיה חורגת מתחום התמחותו !!

די ברור כי ליבת התפקיד שלו היא לתת אישורי מחלה לילדים פוחזים ועובדים בטלנים שלא בא להם טוב יום חדש של פעילות , אבל בשביל זה מספיק לדעת לכתוב לא צריך שבע שנות לימוד. שבע שנים !!! שבע שנים בשביל לכתוב ” הפאציינט דוד כהן אינו חש בטוב ולכן אינו כשיר לעבודה בחמשת הימים הקרובים.” שבע שנים בשביל זה? אכן, המאמץ היה שווה!! בשביל זה שבועת היפוקרטס? בשביל זה אפילו שבועת צופים זה טיפה יותר מדי.

מכל ההשקעה בכתיבה כבר ממש כואב לי הראש מישהו מכיר מר”מ קרוב? נראה לי יש “תפסתי משהו” נורופן …..מישהו……………..

4 תגובות בנושא “לא סתם רופא…. דוקטור”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *