כבשה שחורה

לאחר עוד ארוחה של לבד עם משפחתה של אחותה מיטל, נכנסה עידית למעלית הבניין בו רכשה זה עתה דירה. לחצה על הספרה חמש והמתינה מובסת לטריקת דלת הדירה שאחריה דממה דקה המובילה לעוד סוף שבוע של בריחה.

בוםםםםם חזק ואימתני עצירה פתאומית של המעלית שהקפיצה אותה. לבד במעלית יום שישי בערב איזה סיוט. לחיצות נואשות על כפתור האזעקה לא הניבו כל תגובה, הפסקת חשמל בזמן שכולם במקלט מחשש טילים לא מעניקים סיכוי לאישה אחת אבודה במעלית תקועה בבניין חצי מאוכלס.

השקט והחושך מאפשרים לכל השדים להמלט מהבקבוק ולהשתלט על המרחב. מתיישבת בפינת התא נשענת באול סטאר כחולות ג’ינס וחולצת טי ספורטיבית בצבע כחול תואם אוחזת את הנייד בשתי ידיים רועדות ומנסה לחייג.

2 בחיוג האוטומטי “אמא” צלצולים עקשניים לא מוצאים תשובה. בטח שוב שכחה אותו בבית גיל הזהב לפני שהגיע הערב. 3 מיטל לא עונה, אההה בטח איך תענה? יקי בנה הגיע לשבת לכן נערך קידוש. 4 עידו אחיה גם הוא לא עונה בסדנת ויפאסנה במדבר יהודה כנראה טלפונים אינם חלק מהתפריט. גם 5 ו 6 יונית וענבל איכזבו בעיות קליטה כנראה. באין ברירה ובלי חשק מיוחד לחצה על 7 ולפני הסנד נשמה עמוק אף פעם השיחות לרועי האקס לא היו קלות ובטח עכשיו כאשר האידיוט הזה ירגיש שהוא יהיה זה שיציל אותה, זה לא זמן למשחקי כבוד וחוצמזה אמרנו שנשאר חברים, הסבירה את עצמה לעצמה. עוד נשימה עמוקה וסנד שלושה צילצולים והלו מוכר בתוך רעש אימים.
“רועי זאת אני”
“היי מותק אחזור אלייך עוד רבע שעה אני בבדיקת סאונד ביי.” בנזונה!! עוד בטרם הספיקה לומר משהו ניתק. עוד מספר נסיונות נואשים למכבי אש למשטרה וקובי מהעבודה נתקלו בצליל הקר של נפילת רשת. כך בלי נייד מתפקד במעלית חשוכה בבניין לא מוכר היא תקועה. מזיעה מלחץ ובוכה מדיכאון. בצר לה היא לוחצת על כפתור האזעקה שוב ושוב באין מענה היא צורחת “הצילו” אל הדלת ועדיין אין איש שומע ואין נפש שעונה. היא חוזרת מזיעה צעד לאחור מתיישבת חרש בפינת התא מכווצת ובוכה בכי חרישי.

כלואה בתוך צינוק היא בבית הסוהר של המחשבות, “איך אני בת 57 ועדיין לבד, איך אני מקנאה במיטל, מצאה בעל למרות שהוא מעצבן בנתה משפחה ומצליחה בעבודה, מצחיק שאני ואמא באותו מצב, שתינו לבד רק שבניגוד אליה אני לא חוויתי אהבת אמת כמוהה. אולי הייתי צריכה להשלים עם החולשות של רועי הרי כולם עושים סמים, וכשאתה די ג’יי בן 45 רק טבעי שיהיו לך סטוצים. אם אמות כאן מעניין אם יהיה מניין בהלוויה שלי? כי הרי בחברה ברוך לא ייתן לעובדים ללכת להלוויה על חשבון העבודה, ובלעדיהם אני לא חושבת על עשרה גברים שיהיו שם, ובתכלס צריך רק עוד ארבעה. מיטל תבוא עם 2 בנים ובעלה ועידו יגיע עם אבא של אישתו מאיה והילד. מאיפה אני מביאה ארבעה גברים עכשיו, אפילו רועי לא יבוא הוא בטח ימצא איזה מסיבת טבע סטלנית לתקלט בה בול כשיקראו קדיש.”. באמצע ספירת המלאי נשמע בריטון בוטח מהצד השני.
” יש שם מישהו? ”
” כן כן כן ” צעקה לדלת המעלית.
” באיזו קומה את? ”
” לא יודעת”
” אני נשמע רחוק או קרוב? ”
” אתה בקומה שלי”
” את בקומה שניה. ”
” אתה יכול לחלץ אותי? ”
צחקוק סרקסטי ” לי יהיה קצת קשה אבל אנסה להזעיק מכבי אש.”
“תודה”
את לבד?”
כן, כמו תמיד”
” אהלן אהלן ברוכה הבאה לעולם שלי. ”
“תוציא אותי מפה אני קלסטרופובית. ”
” איך קוראים לך? ”
” עידית”
” נעים מאוד עידית לי קוראים יפתח, ואני אהיה כאן עד שתצאי בריאה ושלמה – מבטיח. אני יודע כמה זה לא נעים להיות בתא כזה בחושך, צריך סבלנות. השארתי במקביל כבר שתי הודעות גם למוקד העירוני גם למכבי אש וגם למשטרה וגם לחברת המעליות, בואי נדבר עידית”
משהו בקול הבוטח שלו בתוך האינטימיות של מעלית חשוכה ההרגיש כמו תוכנית רדיו אינטימית בטבורו של לילה חורפי.
” אנחנו לא מכירים, על מה נדבר? ” לחשה.

” אז נכיר, אני יפתח בוגר תואר שני במחשבים מתל אביב עובד בסטארט אפ שעוסק במדיקל דיווייס, בן יחיד לשולה ומוטי סא”ל במילואים מצנחנים והשתחררתי ממילואים לפני ארבע שנים אחרי 25 שנים במילואים בהתנדבות. וקניתי כאן כי זה קרוב לי מספיק לעבודה ורחוק לי מספיק מהאקסית.”

” אני עידית רווקה, קניתי כאן כי זה מספיק קרוב ומספיק רחוק מהמשפחה שלי, אני הבת הפחות מוצלחת, לא התחתנתי לא ילדים לא עבודה מכובדת, כולה מורה לשל’ח סתומה כבשה שחורה. כשיש לך אחות שהיא אשת ביטוח בכירה עם משפחה מושלמת ואח שהוא מרפא אלטנטיבי נחשב, אין לך באמת הרבה סיכוי. ”

” כבשה שחורה זה הכי טוב, היא מיוחדת, היא יפה, היא מעניינת ולא אחת מהעדר. היא מורדת בעלת חשיבה עצמאית ואם יש משהו אחד בטוח זה שאי אפשר להתעלם ממנה. ”

“כן אבל לפעמים המחירים של זה יקרים, איך תבין אתה מיסטר פרפקט צנחן הייטקיסט, מה אתה מבין על מחירים של כבשה שחורה? ”

” מיסטר פרפקט אני? נו… בחיאת… הכל פסאדה.. חוץ מזה גם למיסטר פרפקט יש מחירים ולעיתים אפילו כבדים.”

” אתה גר כאן? ”
” כן בקומה שניה.”
“אני פוחדת. ”
” עידית אני כאן עד שהם באים גם אם זה יומיים לא זז מכאן, מבטיח אל תדאגי. נישמי עמוק, בואי נעשה את זה ביחד לקחת אויר מהאף עד שהריאות תתמלאנה ואז להוציא מהפה. ”
” תתמלאנה? התרשמתי! מאיפה העברית הזו. ”
” אבא שלי היה קפדן. בואי נתרכז בנשימות לשאוף ולנשוף… אני לא שומע אותך עושה את זה בואי לדלת. ” משני צידי דלת המעלית האטומה שניהם עושים תרגילי נשימה וההד מחדר המדרגות הריק משיב להם.

” תגיד אישתך והילדים לא יתבאסו שאתה מתנשף עם אישה זרה במדרגות כשיש הפסקת חשמל?”
“אהבתי את הבדיקה אבל אין אישה ואין ילדים, בהמשך לשיחתנו על מחירים. ” היא מתקרבת לדלת ולוחשת “תדע לך שזה הדייט הראשון הכי ביזארי שהיה לי ועדיין אני חושבת שאני מתאהבת.”

“את רואה איזה מזל שאת כבשה שחורה, כי כל שאר העדר היה עכשיו צורח בהיסטריה הצילו הצילו.”

” אגב למה אחד המחירים? ”

רגע ענו לי מכבי אש בנייד השני…

” תגידו אתם אמיתיים?? .. כמה זמן נמתין כאן לחילוץ יש כאן אישה בהריון מתקדם תקועה במעלית… לא… לא… תקשיבי… לא את תקשיבי לי מפקד התחנה אברהמי היה חיל שלי
מפקד המחוז טליאס הוא אח אני מרים אליו טלפון לנייד הוא מרים את כולכם על טיל אז אם תוך 10 דקות לא מגיעים לפה לחלץ את הנסיכה שנמצאת כאן במעלית יהיה כאן ‘שמח’. ”

” וואוו אתה שקרן טוב!! מאיפה הבאת את ההריון עכשיו? אם יוולד לי ילד יצטרכו לקרוא לו ישו עם הכשרון שלי להחזיק זוגיות ואינטימיות. ”

” המטרה מקדשת את האמצעים, אם נגיד להם שפרגית בת 57 תקועה במעלית תרדי לסוף התור. ”
” המיקום מוכר לי”
” לא כאן לא איתי. מצטער”

ואוו אתה ממש הנסיך על הסוס הלבן,
” לא נסיך ולא סוס לבן. פועל בניין שמכין קפה שחור. ”
” בינגו, אני מורה לשל”ח ובטיולים כשנשבר הדיסטנס אני אומרת לתלמידות שהעולם מחולק לגברים-גברים ששותים קפה שחור, לגברים ששותים תה, ולזיופים של גברים ששותים הפוך על סויה. ”
“אין כמו קפה שחור בפינג’אן מבושל לאט ויסלחו לי כל המתוחכמים, סחבק פועל בניין מבפנים.”

” אתה כאילו מוציא את התשובות מהספר איך לכבוש לב בחורה שתקועה במעלית, אתה ממש עומד בכל הציפיות ואפילו מעבר להן, רק אומרת.”
” אני בעיקר יושב בציפיות לעמוד זה לא בשבילי.”
“אהה אתה לא בעניין של ספורט כי אני רצה. ”
” אני שוחה ”
בינגו פעם שלישית.

בחוץ מתחילה המולה רעש של נעלי בית מהדהדות בחדר מדרגות ריק ואמירות הרגעה של הורים לילדיהם ובעיקר לעצמם.
” מה זה הרעש הזה?”
” הודיעו שניתן לצאת מהמקלט ואני חושב שאני שומע את כיבוי אש.”
“עד עכשיו כולם היו במקלט ואתה כאן? ”
” בקטנה”
” לא בקטנה בכלל למה? ”
” אותי יותר אף אחד לא יפחיד בטילים. ”

שתיקה של מבוכה נשימה עמוקה ו..
” זה שעוד מעט אני יוצאת מהמעלית לא פותר אותך מלהזמין אותי לקפה של פועלי בניין, מעשה ידיו של הנסיך הפרטי שלי.”

” קודקוד אפרתי מגפרור”
” אחי אנחנו לא בג’יבשית והבניין הזה הוא לא החירבה שהשחילו אותנו בה.”
“מזדיינים קטן עלינו אחי, מה קטן פיצקל’ה אחי, תראה אותנו פה אחרי כל השנים האלה. ”
” אברהמי יא דפוק מה הולך? חלצו לי פה את הילדה”
” יפתח – עשר דקות היא בחוץ אני חייב לרוץ למוקד נפילה שגרם לדליקה ביציאה הדרומית, רק רציתי לראות אותך, אוהב אותך יא אח, ”

דקות של מהלומות פטיש צעקות כיוון והעלאה ידנית של המעלית אל חלל הקומה השניה ופתיחה אגרסיבית של הדלת. מחיאות כפיים חשוכות ואנונימיות של חדר מדרגות קר והומה בעיניים סקרניות. עידית יוצאת בחולצה רטובה מזיעה ודמעות. מחבקת את הכבאי שמוציא אותה מתא המעלית אל חדר המדרגות.

היא מתעשתת במהירות, “מי מכולכם חייב לי קפה של פועלים?”
“אני” ענה קול משורת מוחאי הכפיים השניה. העומדים לפני הקול זזו אך גם החושך ואורות פנסי הכבאים המרצדים לא הסתירו את מבטה הנדהם. יפתח חייך מצידה השני של הקומה, ובבריטון מהדהד הרעים
“לאביר כזה לא ציפית הא? תשתי קפה של פועלי בניין עם אביר על כיסא גלגלים?”

 

 

 

תגובה אחת בנושא “כבשה שחורה”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *