טיול לנצרת

טוב אז בשבת יצאנו לטייל , הפור נפל על נצרת, כי מה יותר הגיוני לקחת ילדים רכים בשנים אל ערש הדת שהביאה עלינו את האינקוויזיציה .לאחר פרידה לא פשוטה מהכורסא השלט וסצנה עתירת דמעות עת המזגן דומם מנוע הישרנו מבטינו לרכב ולא סבנו לאחור. כמו כל אב שהחינוך הוא לחם חוקו החלטתי שאת הדרך אני מנעים ליושבים במושב האחורי במיטב הסיפורים ההיסטוריים שהתרחשו במעוז חפצנו. מלא גאווה וחשיבות התחלתי לדקלם את ההיסטוריה של הנצרות, השקט מאחור היה מעורר הערצה, ” ילדים תאווי ידע וסקרנים – אני מגדל כאן” חשבתי. “סופר נאני תראי ותלמדי”, וכך בערך בשנת 68 לספירה ובשיא המתח לקראת החורבן השני הבטתי בסוקרטס ואריסטו מאחור והבחנתי כי בר כוכבא אספסיאנוס וטיטוס מפסידים ב’איפון’ בקרב האבוד מראש על תשומת ליבם של העוללים לאיזה פוקימון עלום. היושבת במושב הקדמי חייכה חיוך שבע רצון ועצמה עיניים כאילו היא ישנה – אני עשיתי כאילו אני מאמין והגברתי את הרדיו שם צעקה נינט “בדד”.
את ה”ויה דה לא רוסה” הפרטית שלנו התחלנו דווקא בעיר העתיקה של צפת , אכן את טביעת אצבעו של גאון שיווקי לא ניתן לפספס. בחום שלידו כף הקלע שלפני הגיהנום היא פריזר, גם בעבור כליה לא תמצא פינה מוצלת, לא זאת אף זאת שתי האטרקציות של הרובע – בתי הכנסת של הארי – שניהם סגורים רוב שעות היממה – אתם שואלים למה שניים ? אחד אשכנזי ואחד ספרדי כי אחרת איך יריבו?? ובכלל על מנת להגיע לספרדי יש לרדת כמות תלת סיפרתית של מדרגות כשהנוף הניבט מהן הינו בית העלמין – גאון כבר אמרנו? בכלל זו עיר שהיא נס טופוגרפי – יש בה רק עליות בלי ירידות – אל תשאלו לא מבין.
משם נסענו לנצרת. ראשית אני רוצה להודות לזוג הצעיר והמקסים שבחתונתו השתתפנו בעל כורחנו, אמנם לא טעמנו רבע עוף ובורקס אך רק בזכותכם חברים יקרים בני בן העשר יודע להבחין בין צרור מ”קלאץ'” לצרור מ”אם 16 ” , אלמלא אתם עד היום הוא היה מסתובב בהשכלה חסרה באשר לנשק אוטומטי ואתם – אתם אלה שגאלתם אותו מהבורות המביכה הזו, ואותי כאביו מהאחריות לבורות הזו, ובעיקר תודה לגרישה השומר במלון שבעקבות התקף שיעול הבאתי לו כיסא והילדים כוס מים שהרגיע אותנו ואמר ” אל תדאגו אני פה לשמור עליכם”. תודה גרישה וברכות ליום הולדתך ה – 90.
למחרת, ונוכח צהלולי הצרורות – קלאץ’ אם זה חשוב- בטוחים מכל רע נוכח הבטחתו של גרישה יצאנו לחוות את הבזיליקה הקדושה לנושאי הצלב. בכניסה הסביר מדריך תיירים במכנסי התעמלות מימי המנדט סנדלי שורש וחולצת “זהו זה” – מתקופת מתי סרי כמנחה – עד כמה חשוב לכבד את המקום בדממה , עד כמה לבוש צנוע הוא הכרחי , ועד כמה המקומיים רגישים לניואנסים הללו. עם הרבה טקס בישבן הוא נכנס פנימה ופתאום בלי כל התראה מוקדמת בווליום של שי סידי במשחק דרבי אחרי גול – “עולה לי עולה לי / עולה ולא יורד לי” צורח עמר אדם מהכיס הימני של המנדט. הוא שמר על קור רוח נוכח המשבר התנצל קלות וביקש מדוד בצד השני “כפארה הערב אני רוצה ערב ישראלי עם מוסיקה יוונית – אלה נראות לי זורמות”.
בטרם יצאנו נמנעה תקרית בינ”ל כאשר עצרתי את העולל מלטפס על פסל הצלוב רק בגלל ש”דרגונייט”, שהוא האורי ששון של הפוקימונים, התיישב לו ממש על האף, ולצוד אותו זה ממש לקחת ממתק מילד קטן, כסף על הריצפה. תקרית בינ”ל הומרה בתקרית משפחתית, שלידה אספסיאנוס וטיטוס הם בוב ספוג. שעות אחר כך שבו כוחותינו בשלום לבסיסם, המזגן על 23 מעלות צלזיוס , ערוץ הספורט משדר ענף אולימפי כלשהו, כל שאר האנשים שמסתובבים בבית דרך קבע נמצאים באיזה שהוא מקום שהוא לא כאן, ואני עוגן על האמריקן קומפורט בעייפות של פועל עבודות כפיה בגולאג סובייטי. נוכח ההצלחה חשבתי בשבוע הבא ניסע לדרום , אני משוכנע שגבורתו של יגאל אלון במבצע יואב לכיבוש הנגב תרגש אותם.

תגובה אחת בנושא “טיול לנצרת”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *