חפשו את האיש בעניבה

מה שקורה בבית האבות בחיפה הוא בלתי נסבל ראוי לכל גנאי ועל האחראים לכך לשלם מחיר יקר וכואב. בעוד מתגוללים גוזרי הקופונים, ואבירי הצדק בזעם קדוש על חבורת העבריינים שצולמה לכתבה, יש מקום לשאול האם היד המכה היא היחידה שאשמה בטראומה אותה חווינו על המסך ? או שמא היא סך הכל החוליה האחרונה בשרשרת, ואף היא סוג של קורבן . יצויין מיד, כי היותך קורבן אינה מצדיקה את הפיכתך למקרבן!!!

האם מישהו מהמצקצקים סעד פעם קשיש? האם סעד קשיש שהוא לא בן משפחתו? האם עשה זאת לילה אחר לילה אחר לילה? האם הוא החליף חיתולים עמוסי צואה של הקשישים הללו? האם הוא התלכלך מחיתול כזה? האם רחץ פעם קשיש זר? האם נאלץ לנקות את הקיא שלו לאחר שהחליף לו מצעים בפעם השלישית באותו לילה? מגעיל הא….האם  מישהו מהם, עזבו מהם  – מאיתנו היה רוצה שהילד שלו יעשה את העבודה הזו? ותענו בכנות ויושר לעצמכם, לא לי.

סניטרים סיעודיים מגיעים אל מקצועם כמוצא אחרון, הם עושים זאת לאחר שסורבו או נפלטו מכל מוסד תעסוקתי אחר. הם מרוויחים שכר נמוך ועובדים במשמרות בלתי אפשריות מבחינת שעות. רבים מהם מבקשים לעבוד לילות כיוון ששעת לילה שווה יותר. במקצועות מהסוג הזה לא נעשה תהליך סדור של מיון וקליטת עובדים כי מצוקת כח האדם היא כל כך גדולה שאין כל אפשרות מעשית ליישם סוג כזה של תהליך. בתוך עומס העבודה אין שום אפשרות להכשיר את העובדים בצורה סדורה ומאורגנת, אלא תוך כדי עבודה, הכשרת פרטצ’ית וישראלית שכזו, כאשר עובד לא מוכשר מסמיך עובד לא מוכשר אחר, מה הפלא?

העבודה בקרבת מחלות ומוות, מצוקה ועוני, עליבות אנושית וסבל, גובה מחיר נפשי לא פשוט מהמטפל. האם מישהו חשב על זה בטרם הגיע המצב להתפוצצות? האם מישהו עשה דבר מה על מנת להקל על מצוקת כ”א בתחום הנ”ל? האם מישהו חשב להעניק להם כחלק מתנאי העבודה ליווי פסיכולוגי ותמיכה נפשית?   האם ירידה בשעות העבודה נשקלה על ידי הגורמים הרלוונטים?

כל מה שאני אומר זה שהכי קל להגיע אל האיש האחרון בשרשרת, אל הש.ג. ובכך למרק את המצפון הקולקטיבי שלנו כחברה, אבל זה הדבר הקל הצבוע והבלתי נסבל לעשות. איפה היו הפוליטיקאים כולם, ימין ושמאל, לפני שהסיפור התפוצץ לכולנו כמו מורסה לפנים? היכן היו פקידי משרד הבריאות? לאן נעלמה האכיפה? מתי התבצעה במקום ביקורת לילה אקראית? איפה הייתה ההסתדרות שמממנת במיליוני שקלים קמפיין מיותר משוחת ושיקרי על הובלה של שינוי חברתי. אם לארגון המיותר הזה יש זכות קיום הרי היא טמונה עמוק במסדרונותיו האפלוליים של בתי האבות החיפאי, ובמאבק על תנאי הצוות? האם רק אני לא שמעתי את אותם אלה שאמורים להיות סמכות מוסרית כמו הרבנים הראשיים ומנהיגים דתיים אחרים? להזכירכם רבותיי, יהדות היא לא רק הסכם קואליציוני ודיני כשרות, בדת שאני מכיר יש מחויבות לגר ולאלמנה וליתום , יש “והדרת פני זקן” והדיבר היחידי שגם מציע שכר הוא “כבד את אביך ואת אימך”.  מה כל זה אומר עלינו כחברה המעדיפה להביט לכיוון השני בזמן  שהיא מפקירה את האנשים שהקימו את המדינה, כאשר הם חסרי אונים, לשרירות ליבם של רשעים?

כל המערכת רקובה מן המסד ועד הטפחות, ושתי האמיתות העצובות בכל הסיפור הנורא הזה הן, שאחת זה כנראה לא מתרחש רק בבית האבות בחיפה, אלא בעוד רבים אחרים אליהם לא הגיעו מצלמות הטלוויזיה,  והשנייה ששום דבר לא באמת הולך להשתנות. הגל הזה יעבור ועולם כמנהגו ינהג. אמת אחת אבל תמיד צולחת את מבחן הזמן  – במקום שיש עבריין קטן שמלכלך את הידיים, תמיד יש עבריין גדול יותר שיושב בחדר ממוזג חנוט בעניבה ומשקשק וויסקי און דה רוקס. עצרו והענישו את הש.ג, אבל אל תעצרו בו – חפשו את האיש בחליפה!! ושנו את השיטה קיבינמט –  ומהר!!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *