הלאטה והסטיביה

הליכוד הוא מפלגת העם. לפי כל הסקרים אחד מכל ארבעה ישראלים מצביע ליכוד, (בקרב הציבור היהודי מדובר כמעט באחד משלושה)  . מדי בחירות הוא מקבל את רוב קולות הפריפריה החברתית, אותה פריפריה שמייצרת  לא במקרה מתאם בין מקום המגורים מוצא עדתי ומצב כלכלי. כל אלה מציבים סימן שאלה כיצד בני עדות המזרח מהפריפריה לא הצליחו להשחיל לעשירייה הראשונה יותר משתי נציגות.

פרשני הלאטה והסטיביה

בלילה בו נודעו תוצאות הפריימריז מנעד התגובות עבר בין תמיהה לגזענות, בין הרמת גבה לזילזול. בבתי הקפה של שיינקין נרשמה תדהמה. בין אספרסו כפול ללאטה על חלב סויה מומתק בסטיביה השמיעו את זעקתם של השקופים ממרחק מאות קילומטרים. “אנחנו” יודעים מה טוב לנו ויודעים מה טוב לפריפריה יותר טוב מהפריפריה, ואיך לעזאזל עמי הארץ “שם”, מעבר להרי החושך,  לא התיישרו לפי מוסר התבונה הטהורה  שאנחנו אנשי הלאטה והסטיביה נציגיה הבלעדיים. אז מה אם “אנחנו” מצביעי מפלגות טלק לבן של איש אחד שהיום נמצאות  ומחר כמוהו מתאדות אל האינסוף, אז מה אם היינו בעשור האחרון יותר פעמים בפריז מאשר בדרום ת”א,  אז מה אם השיחה האחרונה שהייתה לנו עם מישהו מ”הם” הייתה לבקש ממנו לעשות פנלים…..אז מה?????

ואולי פרשני הלאטה והסטיביה  לא מביאים בחשבון את כל העובדות? וכאשר לא מבינים הרי הכי קל לפתור את המבוכה ב”מטומטמים”.  אולי, רק אולי, הקו המנחה על פיו בוחרים בפריפריה  את נבחריהם  הוא לא קו עדתי ולא קו פריפריאלי? אולי הם בוחרים את חוד החנית של הנהגת המדינה על פי התאמתו לתפקיד לתפיסתם.  העדפת האינטרס הכללי על האינטרס המגזרי? השאלה המובילה אותם היא : “מה טוב לישראל?” לא “מה טוב לעדה שלי, או מה טוב למקום מגוריי?” כי הם רואים עצמם ברגע האמת, רגע הבחירות, קודם כל כאזרחים פטריוטים, כישראלים ציוניים ולא כסגמנט נפרד מהחברה ישראלית, גם אם זה על חשבון ייצוגם.  אולי בפריפריה בוחרים את האנשים המתאימים ביותר למיטב שיקול דעתם ( עליו כמובן ניתן לחלוק)  לשרת את מדינת ישראל, אך כשהארגומנטים הביקורתיים עוברים מן המישור הענייני לאישי- מהנושא-לנושא הדברים, משהו לא מריח טוב .

מכאן נגזרות מספר תהיות נוגות. ראשית, אם כך שופטים אותם אנשי הלאטה והסטיביה, הרי ככל הנראה בכך הם חושפים את המנגנון המניע אותם להצביע. מניע שבטי דומיננטי ,שנאמר “רק על עצמי לספר ידעתי/צר עולמי כעולם נמלה…”, וכל הפוסל במומו פוסל, אולי הם, דווקא הם, מעדיפים את המגזרי על הכללי?  שנית, על עדריות הם מלינים? הלחץ החברתי עליהם מצד שכניהם לשולחן האספרסו גדול לאין שיעור מהלחץ המופעל על תושב שדרות או כרמיאל. דווקא  אבירי הליברליזם שופטים הצבעה בפריפריה על בסיס עדתי, דווקא מחשבותיהם אלה מעלות את צחנתה החם והמהביל של גזענות. גזענות לבנה בתחפושת אינטלקטואלית ועטופה בעטיפת ניילון מרשרש.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *