הגברת הראשונה

“הגיע הזמן שתתחתן ותעשה לנו פחות צרות” אמרה אשת ראש הממשלה למזכיר האו”מ בעת ביקורו בירושלים. אם הכותרת הזאת נשמעת לכם עדכנית זה רק בגלל שהדבר החדש היחיד בהיסטוריה הוא אותו חלק שאתה לא מכיר בה. מדובר בכותרת בת יותר מחמישים שנה בה פולה בן גוריון הטיחה האשמה חסרת חן בהמרשלד מזכ”ל האו”מ הרווק בעת פגישתו עם בעלה. אותה פולה היא זאת שאילצה את השוטרים המאבטחים את ביתה לשלם בעבור הקניות שערכה למטבחה הפרטי, ועוד לא אמרנו מילה על נטייתה לקלפטומניה, ועל התייחסותה למשכנה ולבעלה בחרדת קודש המקבילה לכהן גדול בעבודת בית המקדש, די אם נזכיר את העובדה כי סירבה להעיר את דוד בן גוריון מהשנ”צ הקדוש עת באו נציגי הסוכנות לבשר לו כי ארה”ב החליטה להצביע בעד הקמת מדינה יהודית באו”מ.

“אני אשתו של ראש הממשלה ואני אזרוק את כולכם מכאן” צעקה אשתו השלישית והצעירה ממנו ב 34 שנה על עובדי לשכתו לאחר שחשדה כי לא עשו מלאכתם כראוי. הדוברת – מרים אשכול רעייתו של ראש הממשלה הרביעי של מדינת ישראל אי שם בשנות השישים.

בעת חתימת הסכם השלום עם ירדן איבדה אשת ראש הממשלה הגברת לאה רבין את סיכת הזהב שלה על מנת לאתר את האבדה במדבר ירדה פלוגה של חיילי גבעתי שאבטחה את האירוע על הברכיים ובהליכת כלב ניסו לגשש את הסיכה האבודה – לשווא. אישה שנהנתנות לא היתה מילה גסה עבורה, נהגה להתקשר לעיתים תכופות לכתבים אשר ביקרו את בעלה ולצרוח עליהם בצרחות שבביטויים שהנייר לא סובל. זאת מבלי שאמרנו ולו מילה על חשבון הדולרים שנוהל בניגוד לחוק – ובניגוד למקובל לחשוב לא היה זה חשבון הדולרים שהביא לסיום כהונתו הראשונה של רבין אלא הגעת מטוסי אף 15 לישראל תוך חילול שבת. (רבין התפטר ב – 20 לדצמבר 76 חשבון הדולרים פורסם ב 15 למרץ 77 ). אגב אם היינו צריכים לבחור היציאה המטורללת ביותר של אשת בכיר הייתה ללא ספק זוכה נינה קציר רעייתו של הנשיא הרביעי אפרים קציר כאשר ביקשה משגריר ארה”ב בישראל לדאוג להביא אלפי גיליונות “פלייבוי” על מנת להנעים את זמנם של חיילי צה”ל בחזית מיד לאחר מלחמת יום כיפור, מי אמר קלאס ולא קיבל?

רבות מנשות ראשי הממשלה לא נהגו צניעות ובוודאי לא ניחנו בטוב הטעם הנדרש כל כך לתפקיד העדין כל כך, אך אף אחת מהן לא קיבלה עיתונות כל כך שלילית אכזרית ונבזית, אשר הביאה את קיטונות הבוז והשנאה אותן מקבלת שרה נתניהו. ללא כל צל של ספק היא והתנהגותה תרמו תרומה מכרעת לתדמיתה השלילית, כמו גם השינוי שחל באופי העיתונות בעשורים האחרונים, גם להיותה של בעלה ראש ממשלה מהימין הממאן להפסיד בבחירות מאז חזר לשלטון יש חלק לא קטן בתופעה, בנוסף להפיכתה על ידי חלשים לאמצעי דרכו פוגעים בו. אולם, לא שרה, לא פולה, ואפילו לא לאה רבין הן העניין כאן, העניין האמיתי כאן הוא תפקיד אשת ראש הממשלה, לא הפרסונה המאכלסת את מעון ראש הממשלה. על מנת למנוע מבוכות עתידיות יש לקבוע כללים בהירים וברורים פשוטים וברי ישום הכוללים: תקציבים, משרות ונהלים, ובכך לקבוע כללי “עשה” ו”אל תעשה” , מה מותר ומה אסור לעשות, כך על ידי הצבת גבולות ברורים בין נכון ללא נכון, בין חוקי ללא חוקי, בין נורמטיבי ללא נורמטיבי, יוכל הציבור לקבל כלים אובייקטיביים לשיפוט האם התנהגותה של האישה הראשונה עולה בקנה אחד עם הדמות שהיינו רוצים לראות לצידו של העומד בראש הראשות המבצעת.

3 תגובות בנושא “הגברת הראשונה”

 1. אין ספק קביעת נורמות וחיזוק מעמד המבקר
  ייצור נורמות התנהלות תקינות ויגביר את אמון הציבור בנבחרים.
  יפה כתבת והעלית נשכחות כנראה אויר הפסגות עושה משהו לנשים ולנבחרים.

 2. הכל נכון, אבל אופן הצגת הדברים מעורר אי נוחות.
  היה הרבה יותר נעים לקרוא את הפסקה האחרונה ללא “השמצה”, הצגת השליליות של נשים אחרות
  בבית ראש הממשלה /הנשיא .
  אולי נקבע גם כללים לראש ממשלה ונשיא ??

  1. נרדה , יקירתי חיפשתי ולא ראיתי השמצה. בניגוד לראש ממשלה אשת ראש ממשלה היא תפקיד שאינו בחזקת נבחר ציבור. ראש ממשלה ונשיא הינם נבחרי ציבור והיה ולא ינהגו על פי הנורמות המקובלות ישלמו על כך בקלפי, אגב הלוואי ולא היינו צריכים לקבוע כללים והאנשים בפיסגה גברים ונשים היו ניחנים לבד ביכולת להבחין בין ראוי ולא ראוי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *