בשירות הציבור

….ועכשיו נעבור אל כתבתנו חדוה אלמדון .

“הערב נצפה בנוכל מסוג חדש, ‘הנוכל הצדיק’. שמשון אלקבץ הוא לכאורה שיפוצניק טוב לב. מסתובב עם רכב מסחרי עם סולם על הגג כמו שיפוצניקים רבים אחרים, אבל שמשון הוא אחר. שמשון הקים אתר אינטרנט  ומציע לעשות תיקונים  בחינם בבתים של קשישים ויוצאי שואה. כך לפחות הוא מפרסם באתר שלו ‘שמשון שמשפץ’. שם הקשישים, או קרוביהם לצורך העניין, משאירים את פרטיהם ולאחר כשבוע מגיע שמשון ואכן מתקן את הטעון תיקון חינם אין כסף ועוזב את המקום. כאן מגיע טוויסט מפתיע  בעלילה, כשבוע לאחר שהקשישים מקבלים את התיקון המיוחל מגיעים בריונים מטעמו וגובים באיומים קשים סכומים לא מבוטלים על תיקונים מזעריים. אל שולחננו הגיעו מספר תלונות אך רובם חששו להחשף מטעמים מובנים, ובכל זאת אישה אמיצה אחת החליטה להתגבר על הפחד ולדבר למצלמה בהצללה.  סילביה קשישה בת 89 ניצולת סוביבור אלמנה שחיה בגפה  פנתה לשמשון שיחליף לה מספר נורות בבית, ‘אני התקשרתי לשמשון כדי שיבוא ויחליף לי נורות בבית, אני כבר לא יכולתי להתקלח בערב כי לא היה לי אור באמבטיה. שמשון הגיע שלושה ימים אחרי שקראתי לו והחליף את כל הנורות בבית לא רק באמבטיה, בערך 12 נורות. אפילו קפה הוא לא רצה והיה נחמד מאוד והלך.’

‘אחרי ארבעה ימים דפקו אצלי, שני אנשים גדולים בדלת ואני הייתי לבד בבניין ב 11 בבוקר אני פחדתי שישברו את הדלת אז פתחתי. הם אמרו לי ששמשון שלח אותם לגבות את החוב ושאני חייבת לו 6500 ₪ . אחרי שאמרתי להם שאין לי סכום כזה נתתי להם 180 ₪ שהיו לי בארנק. הם ניגשו לתיבת התכשיטים שלי ולקחו את כל הזהב שהיה שם. בין היתר הם לקחו את המזכרת היחידה שיש לי מההורים שלי שזה טבעת הנישואין שלהם, שרציתי לתת לנכדה שלי שמתחתנת בחודש הבא. הנאצים לקחו את ההורים שלי ושמשון לקח את הזיכרון שלהם. מה שהצלחנו להוציא מהנאצים לא הצלחנו להוציא משמשון.’ כך התרבו על שולחננו תלונות ויצאנו לפגוש את שמשון. התחקירנים שלנו איתרו את שמשון ואנחנו ארבנו לו ליד למחסן אותו הוא שוכר. והתעמתנו איתו”

 ‘שמשון אתה עושק קשישים אתה לא מתבייש?'”

“אני? אני יש לי אתר שעוזרת לקשישים, איך עושק?”

“עכשיו אתה מיתמם, אחרי שאתה גומר לעשות את התיקונים הקטנים אתה שולח בריונים שיאיימו על הקשישים וגובה מהם מחירים מופקעים על תיקונים קטנים.”

“חס ושלום איך את מדברת?”

“אתה רוצה להגיד לי שאתה לא יודע שאנשים שלך מאיימים על קשישים ולמעשה שודדים אותם.”

“גברת אני לא יודע מי את ולמה את מצלמת אותי אבל תלכי מפה לפני שאני שובר לך משהו על הראש.”

“כאן החל שמשון להשתמש בשפה שאין המצלמה סובלת ובאלימות, הדף אותנו עלה על רכבו וברח מהמקום. בירור מוקדם  שערכנו העלה כי לשמשון עבר פלילי והוא אף ישב שנתיים בכלא על עבירות אלימות. יחד עם עוד כשמונה קשישים הגענו השבוע למשטרה והגשנו תלונה. אנו קוראים לקשישים נוספים אשר נפגעו ממעשה הבריונות של הנוכל הזה לפנות אלינו או לתחנת המשטרה הקרובה ולהתלונן עליו.”

“אין בושה….תודה חדווה, ולנושא הבא….”

שמונה חודשים אחר כך

“אני באתי אליך סמי  למה את אחי. למה אני אין לי איפה ללכת, ואני יודע שאתה גבר ומילה שלך זה מילה. אתה יודע כפרה אני שיפוצניק, כל מה אני יודע זה להגיע לבית של הקליינט לתקן מה שיש לתקן לקחת כסף ללכת הבית. זה למדתי מאבא שלי עליו השלום ואני עושה כבר עוד מעט ארבעים שנה.”

“תהיה נשמתו עדן איזה איש צדיק אהבתי אותו כמו את אבא שלי, באמא”

“לפני שנתיים בערך אחרי שאבא שלי ‘הלך’ וראיתי כמה קשה כאן לזקנים, החלטתי לעזור להם בדבר היחיד שני יכול לעזור להם – תיקונים. הם קוראים לי באתר אינטרנט ואני מגיע אצלם בבית מתקן מה שצריך מקבל ברכה והולך, לא לוקח מהם גרוש, באלוהים עוד היו כאלה ירדתי למטה עשיתי להם קניות כדי שיהיה להם איך לעשות שבת.”

“לפני שמונה חודש אני הולך לקחת משטחי גבס מהמחסן לעבודה בקרית גת מחכה לי שם חדוה אלמדון, איזה ילדת כאפות מהחדשות עם צלמים ובלגן ואמרים לי שאני, אני – שמשון אלקבץ –  הבן של אברהם אלקבץ תהיה נשמתו עדן שליח ציבור בבית כנסת – אני גונב מהזקנות שאני מתקן להן את הבית. השם ישמור זה עונש כרת מדאורייתא ולא עלינו זה לא גיהינום זה – כף הקלע.”

“מה הם מטומטמים? לא רואים אתה על ‘ברלינגו’, איזה עבריין נוסע על ‘ברלינגו’? (צוחק) חמישים שנה אני בפשע בחיים לא ראיתי עבריין על ברלינגו. צבא יש לי, עשרות מכוניות אף אחת לא ברלינגו. איזה אוטו זה בכלל ברלינגו? מילא היו רואים אותי עם המרצדס פשע השחורה או הBMW הלבנה של אסנת אשתי, אבל צדיק כמוך נפלו- חרא עליהם, כמה טיפשים שם בטמבלוויזיה?”

“סמי באמא שלי לא הבנתי מאיפה זה בא לי. אני עובד לבד, אם יש עבודה גדולה אז יש לי את איציק בן אחי שעוזר לי וזהו. אחרי השידור התחיל בלגן. כתבות בעיתון, טוקבקים הודעות אללה יוסטור באתר, הטרדות טלפוניות בבית עם קללות ואיומים על הילדים ועל אילנה אשתי. ריססו לי את תיבת הדואר, תלו פליירים ברחוב “כאן גר שודד קשישים” עם תמונה שלי.  כל הלקוחות עזבו אותי, הפסקתי לקבל עבודות, אפילו בבית כנסת שלחו לי מכתב עם צ’ק על הכיסא שקניתי וביקשו שלא אתפלל איתם. סמי, בבית כנסת שאבא בנה והיה שליח ציבור לא רצו שאני אתפלל אתה קולט, כמו סכין זה דקר אותי. והכי גרוע, אבל הכי גרוע התחילו להציק לילדים בבית ספר:’אבא שלכם גנב אבא שלכם שודד’ כל יום היו חוזרים לי בוכים מבית ספר עד שאילנה לקחה אותם ועברה להורים שלה כדי שיעברו בית ספר, וכדי שלא יחשפו לטלפונים וההטרדות.”

“ישבתי בבית כמה שבועות וחשבתי מי יכול לעשות את זה? בהתחלה חשדתי באיציק בן אחי. הגעתי אליו איזה יום הרמתי אותו מהצווארון הדבקתי אותו לקיר “איציק בקבר של סבא שלך,אבא שלי עליו השלום, יש מצב עשית סיבוב על הקשישים שאנחנו עוזרים להם?”

“בקבר של סבא, דוד שמשון, שאני אמות כאן ועכשיו אם עשיתי משהו כזה.” לא יודע למה סמי אבל האמנתי לו. אחרי זה גם אחי הפסיק לדבר איתי, ואתה מכיר את מוריס זה ראש בקיר. אין סליחה, אין מחילה, אין כפרה. ככה ישבתי בבית כמה שבועות וחשבתי מי יכול לדעת? זה שיגע לי תמוח?”

“אחרי שלושה חודשים אני שם לב שאני מקבל חשבוניות על האתר למרות שהוא הפסיק לעבוד שבועיים אחרי הכתבה. התקשרתי כמה פעמים למנהל האתר הוא לא ענה. יום אחד נסעתי אליו, הוא עובד מהבית. הגעתי אליו הביתה הבנאדם ב’טריפ’ אין דברים כאלה. ככה כמו שהוא בסטלה ומדבר שטויות אני מבין את הקומבינה. אני מבין שהבנזונה הזה חייב ים בכסף לדילר שלו, ובגלל שיש לו קוד מנהל לאתר הוא ראה מי נרשם ולמי אני הולך. ככה הוא הגיע להסכם עם הדילר שהוא ייתן לו כתובות של זקנים במקום לשלם לו. ככה כולם הרוויחו. הדילר קיבל מחיר מופקע והוא מקבל סמים בחינם. איזזזה זבל!!

“אז למה באת אליי? למה באת עכשיו? מה אתה רוצה שאני אעשה בשבילך? מה שאתה רוצה אחי…דבר הכל. מה שאתה עשית בשביל אמא שלי אף אחד לא עשה ולא יעשה בעולם אפילו לא אני. וואללה אני זוכר את זה כמו היום הגיע המלוכלך הזה וניסה ל’התעסק’ עם אמא, אני עוד ישבתי ב’מתקן לעבריינות נוער’ ואחי ניסים עוד היה ילד. אבא שלי עליו השלום כבר לא היה בתמונה והבן זונה רצה ל’טעום’ את אמא. כמו גבר באת עם הטורייה הורדתה אותו ממנה ושלחת אותו לטיפול נמרץ. שנתיים בפנים נכנסת כי עזרת לאמא שלי. אתה גבר!! תדע לך אמא אהבה אותך תמיד כמו בן. היא אמרה לי לפני ש’הלכה’ נשמתה עדן, ‘כל מה ששמשון יבקש ממך, מתי שהוא יבקש ממך, אתה לעולם לא תגיד לו לא.’ אמנם עברו ארבעים שנה ואתה לא ביקשת ממני כלום אף פעם, אבל אני זוכר כי אני נתתי את המילה לאמא ומי שלא עומד במילה שהוא נותן לאמא שלו כשהיא גוססת, לא שווה עשרה גרוש. מה אתה צריך אחי?”

“תראה נשמה, מכרתי את הדירה והיום קיבלתי את הכסף. אני בלילה טס לארה”ב, כאן כבר אין לי כלום ואני הולך עם אות קיין על המצח. בדקתי את כל הקשישים שהמלוכלכים האלה התקמבנו עליהם – יעני הכל ביחד אחד על השני זה 115 אלף ₪. במעטפה כאן יש את כל השמות והכתובות של הזקנים ו -230 אלף ₪ לפי הרשימה שיש בפנים על כל שקל שהבן זונה דפק מהם תן להם שניים.” 

“יקבלו עוד 230 ממני זה המעשר שלי הנה על כל שקל יקבלו ארבע, זה הכל?”

“תראה סמי אנחנו גדלנו ביחד ואמא שלך עליה השלום היתה כמו אמא בשבילי, ואותך אני לא משקר אני תמיד הלכתי ישר. ראיתי את הקופות שאתה עושה בעסקים שלך ואת החיים הטובים שלך – לבריאות – אבל אני תן לי את ה’ברלינגו’, בגדי עבודה וסולם  – ואני מבסוט. אבל היום אני רוצה ממך עוד משהו… אף פעם לא ביקשתי כלום היום אני מבקש.”

“דבר”

“אני רוצה שאתה עם הקשרים שלך תגיע לכל אחד מהמנייאקים שהגיע לזקנים ותדפוק לו תצורה. תשלח להם את הצ’צ’נים שיקרעו אותם כמו שקורעים חלה אחרי קידוש את המאנאייק האלה.”

“זהו? בקטנה אחי. קיבלת!! הם גם עובדים בשטח שלי. חוצמזה אתה צריך כמה לירות? שאני אארגן לך איזה שלוש מאות ארבע מאות אלף דולר להתארגנות וכשיהיה לך תחזיר?”

“לא כפרה עליך רק זה.”

“והכתבת?”

“עזוב אותה ילדת כאפות, יאללה ממהר להספיק לטיסה אללה מעאק.(אלוהים איתך) “

למחרת

“אני מדברת עם חדווה אלמדון?”

“כן”

(בכי) “מדברת אילנה אלקבץ אשתו של “שמשון שמשפץ”, רק שתדעי שבזכותך מהיום בבוקר אני אלמנה ובזכותך יש לי שלושה יתומים. אתמול בלילה שמשון התאבד ביריה.”

“אויי…סליחה, אני מצטערת “

“אמא תני לי לדבר איתה אמא אני רוצה לדבר איתה …אמא …אמא אמא אני חייבת לדבר איתה”

(בוכה ומעבירה את הנייד לילדה.)

“את חדוה אלמדון”

“כן”

“הלוואי שתמותי”

לסיפורים קצרים נוספים >

2 תגובות בנושא “בשירות הציבור”

  1. מעולה! הפעם היה מסובך יותר וחזק , מפותל וכואב…. מעולה

  2. כל כך יפה החוט המקשר בין הסיפורים… הצטברות נעימה שכזו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *